Rodzaje i zastosowanie węży pożarniczych

Gdy wstępowałam do straży pożarnej miałam tylko podstawową wiedzę odnośnie sprzętu. Wiedziałam, że zupełnie inne maszyny wykorzystywane są przy wypadkach, inne przy powodziach oraz pożarach. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że w zależności od sytuacji wykorzystywane są także inne węże, które mogą być łączone ze sobą w wielu kombinacjach tworząc sieć zasilającą wodą.

Węże tłoczące oraz ssawne

węże ssawneWęże pożarnicze można podzielić na dwie kategorie: tłoczne i ssawne. Jak sama nazwa mówi jedne podają, a drugie zasysają wodę. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się pierwszy rodzaj węży, ponieważ to one dostarczają wodę podczas pożarów. Posiadają jednak uniwersalne podłączenia o konkretnej szerokości, dzięki czemu węże można przedłużać oraz podłączać do nich specjalne prądownice różnego rodzaju. Zupełnie inaczej działają węże ssawne. Mają za zadanie pobierać wodę z innego źródła niż wóz strażacki. Są połączone zazwyczaj z pompą, która z drugiej strony przepompowuje wodę do węży tłocznych. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy węże ssawne są wykorzystywane. Służą także do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń z wykorzystaniem motopompy. W zależności od potrzeb można wybrać wąż o średnicy 75mm, 110mm oraz 150mm. Nie wiedziałam, że węże są tak ważne, ale po kilku latach czynnej służby dobrze rozpoznaje już każdy rodzaj sprzętu i potrafię go odpowiednio wykorzystywać.

Straż pożarna pełni bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Dlatego musi posiadać wiele sprzętów, które przydają się podczas akcji ratowniczych. Każdy wąż musi być wykonany z bardzo solidnego materiału, by podczas akcji nie doszło do żadnego uszkodzenia. W samochodzie muszą znajdować się oba typy węży, ponieważ podczas alarmu nie ma czasu na dopakowywanie niezbędnych urządzeń. Poza tym nigdy nie wiadomo co dokładnie będzie czekało na nas na miejscu.