Odpowiedni dobór firany balkonowej

Kiedy wprowadzamy się do mieszkania wyposażonego w balkon, jednym z naszych dylematów może stać się zakup firan na okno balkonowe. Pozornie może wydawać się nam, że zakup firany na okno balkonowe nie różni się niczym od zakupu firany na okno standardowe, jednak w przypadku okna balkonowego musimy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych kryteriów.

Kryteria doboru firany balkonowej

gotowa firana balkonowaWiększość z nas, dokonując zakupu firany dopasowanej na okno balkonowe, skorzysta z oferty gotowych firan. Jest to możliwe głównie dlatego, że gotowa firana balkonowa dopasowana jest rozmiarem do większości okien balkonowych, charakteryzujących się standardowym rozmiarem. Nie zmienia to faktu, że gotowe firany balkonowe również dostarczają nam różnorodny asortyment, w którym każdy produkt różni się jakąś cechą od pozostałych. Z tego też względu warto przed zakupem konkretnej firany przemyśleć kilka kwestii. Jedną z nich będzie częstotliwość otwierania drzwi balkonowych – jeśli będzie ona wysoka, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na materiał odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Jeśli wiemy, że będziemy często pozostawiać drzwi balkonowe otwarte w celu wywietrzenia pomieszczenia, warto pomyśleć o firanach zwanych makaronami, które nie będą wymagały od nas ciągłego przesuwania firan. Dodatkowo, jeśli firana narażona będzie na przeciągi, warto, żeby była wyposażona w obciążniki, które uniemożliwią jej „fruwanie” po pokoju.

Jedną z ważniejszych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę, wybierając firanę na okno balkonowe, jest oczywiście kwestia małych dzieci. Jeśli w naszym domu często przebywają małe dzieci, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o odpowiednio wytrzymałym sposobie mocowania firany, bowiem firana mocowana na popularnych żabkach może ulegać częstemu zrywaniu.