Jak konserwować kanalizację

Pracownicy miejskich zakładów komunalnych wykonują wiele zadań, które mają na celu zapewnienie prawidłowego odprowadzania ścieków i drożności kanalizacji, która jest zagrożona w wyniku nieuniknionych awarii czy też klęsk żywiołowych, jak powodzie.

Kanalizacja – metody udrażniania i czyszczenia

efektywne płukanie kanalizacjiSpecjaliści zajmujący się utrzymaniem drożności systemu ściekowego przeprowadzają rutynowe kontrole w punktach rewizyjnych i reagują na zgłaszane przez mieszkańców miasta awarie. Często problemy sprawia zablokowanie rur odpływowych, wynikające z niewłaściwego korzystania z systemu ściekowego. Przez ignorancję bądź brak wiedzy użytkownicy nierzadko spuszczają w toaletach odpady, które powinny trafić do odpowiednich kontenerów na śmieci. Takie przedmioty potrafią skutecznie zablokować odpływ i spowodować przykrą w skutkach awarię. Wina często nie leży jednak po stronie użytkownika, a zatkanie kanalizacji wynika ze złego stanu rur czy kolektorów, których drożność nie była sprawdzana przez zbyt długi okres czasu. Wtedy jedynym sposobem na przywrócenie właściwego przepływu jest efektywne płukanie kanalizacji. Służby komunalne dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala na szybkie oczyszczenie rur z zalegających tam osadów. Połączenie metod mechanicznego udrażniania z zastosowaniem środków chemicznych pomocnych w rozkładaniu materii organicznej blokującej odpływ daje dobre efekty. Trudniejsze okazuje się udrażnianie kanalizacji burzowej, która, jak możemy się przekonać na własne oczy podczas intensywnych opadów deszczu, często nie odprowadza w wystarczającym stopniu nadmiaru wody.

Do udrażniania kanałów burzowych często konieczne jest zejście do odstojników i studzienek rewizyjnych. Nierzadko są one blokowane przez ciężkie przeszkody, które trafiły tam wraz z rwącym strumieniem wody i trzeba usunąć je ręcznie.